Мораторій на перевірки у 2023 році або хто може перевіряти бюджетні установи та ОМС
Згідно з останніми заявами, скасування податкових пільг та мораторію на перевірки відкладено на місяць. Планова дата повернення перевірок — 1 серпня 2023 року.
Хто може проводити перевірки в бюджетних установах
У бюджетних установах, ОМС, держорганах:
- дотримання бюджетного законодавства, законодавства про закупівлі — перевіряє Рахункова палата, Держаудитслужба, їх тероргани;
- дотримання податкового законодавства та про ЄСВ — ДПС і її тероргани;
- дотримання законодавства про працю — Держпраці та її тероргани.
Для окремих органів у період дії карантину та правового режиму воєнного стану введено мораторій/заборону на проведення контрольних заходів.
Нагадаємо, станом на червень 2023 року в Україні триває:
- «ковідний» карантин, запроваджений постановою КМУ від 09.12.2020 № 1236. Дію постанови подовжили до 30 червня 2023 р. Подовжувати карантин Уряд не планує – в Раду вже внесено відповідний законопроєкт про зміни до Податкового кодексу через скасування карантину.
- правовий режим воєнного стану, введений Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX.
На які перевірки у 2023 році діє мораторій
На час воєнного стану у 2023 році діє мораторій на проведення податкових перевірок та документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, а також планових перевірок з питань дотримання законодавства про працю.
Перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ
Мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ встановлено:
- на період карантину та по останній календарний день місяця, у якому завершується дія карантину (абз. 1 п. 9-12 розд. VIII Закону про ЄСВ);
- на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення/скасування (абз. 1 п. 9-23 розд. VIII Закону про ЄСВ).
Тож у зазначені періоди у контролюючих органів відсутні повноваження проводити документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.
Податкові перевірки
Що стосується податкових перевірок, їх органи ДПС не розпочинають у період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану згідно з підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу. Винятком є камеральні, документальні позапланові та фактичні перевірки. Їх податківці можуть проводити.
Перевірки з питань дотримання законодавства про працю
Держпраці та її тероргани у період дії правового режиму воєнного стану не можуть проводити планові перевірки дотримання законодавства про працю. Це визначає частина 1 статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136).
Які органи контролю та які заходи можуть проводити у 2023 році
Рахункова палата та її тероргани
Жодних обмежень законодавець не вводив для Рахункової палати щодо проведення нею контрольних заходів у період дії правового режиму воєнного стану. Тож Рахункова палата у 2023 році може проводити плановий/позаплановий:
- фінансовий аудит;
- аудит ефективності.
Перелік питань, які можуть бути перевірені під час цих заходів контролю, визначені у пункті 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про Рахункову палату» від 02.07.2015 № 576-VIII.
Держаудитслужба та її тероргани
Державний фінансовий контроль здійснює Держаудитслужба та її тероргани. У 2023 році законодавець не вводив жодних обмежень на проведення цими органами контрольних заходів у період дії правового режиму воєнного стану.
Вони у 2023 році можуть проводити планові/позапланові:
- державні фінансові аудити;
- інспектування/ревізії;
- перевірки закупівель;
- моніторинг закупівлі.
ДПС і її тероргани
У період воєнного стану податківці можуть розпочати:
- камеральну перевірку;
- документальну позапланову перевірку, що проводиться:
-
- на звернення платника податків;
- у зв’язку з розпочатою процедурою реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи;
- у разі отримання декларації, в якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ, або у якій від’ємна сума ПДВ більша ніж 100 тис грн;
- фактичну перевірку (пп. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПК).
На відміну від інших органів контролю для ДПС законодавець передбачив безпечні умови, за наявності яких можуть проводити документальні позапланові перевірки під час дії воєнного стану. Мова йде про наявність безпечного:
- доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовується для провадження господарської діяльності та/або є об’єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів, або пов’язані з іншими об’єктами оподаткування такими платниками податків;
- доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов’язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансової і статистичної звітності;
- проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
За їх відсутності перевірку не буде проведено.
Держпраці і її тероргани
У 2023 році Держпраці та її тероргани можуть проводити лише позапланові перевірки щодо дотримання роботодавцями законодавства про працю. Підставами для їх проведення у період дії правового режиму воєнного часу є:
- звернення працівника установи щодо недотримання вимог Закону № 2136, наявності неоформлених трудових відносин, законності припинення трудових договорів;
- зверненням профспілки про порушення законодавства про працю в установі, де працює працівник — член профспілки;
- дорученням Уряду щодо позапланової перевірки;
- звернення посадових осіб ОМС про порушення роботодавцем комунальної форми власності законодавства про працю;
- за зверненням ОВА/Київської МВА.
Окрім цього позапланову перевірку можуть призначити у разі:
- настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю роботодавця;
- невиконання роботодавцем приписів про усунення порушень, які видані Держпраці після 01.05.2022.
За інших підстав Держпраці чи її тероргани не можуть розпочати позапланову перевірку.